Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzés

Képzési terület: gazdaságtudományok
Képzési ág: üzleti
Képzés időtartama: 4 félév 
A szakképzettség oklevélben történő megjelölése:
  • felsőfokú közgazdász-asszisztens turizmus szakirányon/Economist Assistant in Tourism and Catering Specialized in Tourism
  • felsőfokú közgazdász-asszisztens vendéglátó szakirányon/Economist Assistant in Tourism and Catering Specialized in Catering
A képzés nyelve: magyar
A képzés munkarendje: nappali
A képzés helye: székhelyen (Miskolc)
 
Szakfelelős oktató: Prof. Dr. Piskóti István, intézetigazgató, egyetemi tanár
 
Szakkal kapcsolatos kérdések, Szakreferens oktató: Dr. Marien Anita, E-mail.: anita.marien@uni-miskolc.hu, Tel.: +36 46 565 111 / 16 92, Épület, iroda: A2/108.
 
A képzés célja:
A felsőoktatási szakképzés célja a turizmus és a vendéglátás vállalkozásaiban és nonprofit szervezeteiben szakmai idegen nyelvet beszélő, gyakorlattal is rendelkező szakemberek képzése. A végzett hallgatók képesek a turizmusban és a vendéglátásban működő mikro- és kisvállalkozások alapítására, vezetésére és működtetésére, valamint közép-, és nagyvállalatok egyes részlegének vezetésére, illetve felsővezetők munkáját segítő szakreferensi és asszisztensi feladatok ellátására, és alkalmasak a fogyasztói igények feltárására és megértésére, színvonalas szolgáltatások megvalósítására, tartalmi továbbfejlesztésére, illetve a szervezőmunkában való közreműködésre.
 
Szakirányok:
Turizmus szakirány
A turizmus szakirányon a fentieken túl megismerkednek a turizmus részterületeivel, és a képzést elvégzők alkalmasak önállóan vagy vezetők melletti asszisztensi, referensi szintű, turizmusszakmai feladatok ellátására.
 
Vendéglátás szakirány
A vendéglátás szakirányon a fentieken túl speciális ismereteket szereznek a különböző helyekre települt, eltérő szintű, felszereltségű, üzemméretű és eltérő céllal üzemelő vendéglátóhelyek (étterem, cukrászda, kisvendéglő, csárda, intézményi étkeztetés egységei stb.) működtetésében.
 
A képzésben elsajátítandó kompetenciák:
 
Turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzési szakon végzett felsőfokú közgazdász-asszisztens tudása
  • Ismeri a gazdálkodástudomány legalapvetőbb fogalmait, elméleteit, tényeit, nemzetgazdasági és nemzetközi összefüggéseit a releváns gazdasági szereplőkre, funkciókra és folyamatokra vonatkozóan.
  • Ismeri a gazdasági szervezetek felépítését és működését.
  • Birtokában van a legalapvetőbb információgyűjtési, elemzési, feladat-, illetve problémamegoldási módszereknek.
  • Ismeri a projektben, teamben és különböző munkaszervezeti formákban való részvétel, együttműködés szabályait és etikai normáit.
  • Ismeri a turizmus és vendéglátás hazai és nemzetközi intézményrendszerét, jellemzőit és a rendszer elemeinek összefüggéseit.
  • Ismeri a turizmus és vendéglátás hazai és nemzetközi piacának, és a piac szereplőinek jellemzőit, sajátosságait.
  • Ismeri a turisztikai és vendéglátó marketing eszközrendszerét és alkalmas a vállalkozások marketing tevékenységében történő közreműködésre.
  • Alapszintű rendezvényszervezői ismeretekkel rendelkezik.
  • Ismeri a turizmus földrajzi vonatkozásait, a magyar és külföldi kultúrák értékeit, az általános művelődéstörténet főbb eseményeit.
  • Ismeri az utazásszervezés és-közvetítés üzletágait, a vendéglátás szerepét a turizmus és szállásadás területén
  • A vendéglátó szakirányon továbbá ismeri az ételkészítés és az értékesítés során felhasznált élelmiszereket, illetve italokat.
  • Ismeri a vendéglátásban előírt higiéniai, minőségirányítási és élelmiszerbiztonsági szabályokat, az ételkészítési, illetve értékesítési folyamatokat, ezek különböző részfolyamatait
  • Alapszintű mikrobiológiai alapismeretekkel rendelkezik az élelmiszerek tartósítása, élelmiszer-mérgezések, élelmiszer-fertőzések területén.
  • Ismeri a vendéglátás alapvető gépeit, műszaki berendezéseit, eszközeit.
  • Ismeri a vendéglátás szervezési-vezetési fő- és részfolyamatait, gazdálkodási összefüggéseit.
 
képességei
  • Elméleti, fogalmi és módszertani ismeretei felhasználásával képes a feladatának ellátásához szükséges tényeket, adatokat összegyűjteni, rendszerezni, egyszerűbb oksági összefüggéseket feltárni és következtetéseket levonni, javaslatokat megfogalmazni a szervezet rutin folyamataiban.
  • Képes egyszerűbb gazdasági folyamatokat, eljárásokat megtervezni, megszervezni, végrehajtani. Hatékonyan kommunikál írásban és szóban.
  • Egyszerűbb szakmai beszámolókat, értékeléseket, prezentációkat készít, illetve előad.
  • Képes a szakterülethez tartozó egyes tudáselemek integrálására, gyakorlati alkalmazására.
  • Képes a piac változásának felismerésére, az ahhoz való alkalmazkodásra, kapcsolódó döntések meghozatalára.
  • Képes az egyes turisztikai szakterületen (elsősorban a szállásadás, vendéglátás, utazásszervezés területén) jelentkező feladatok és munkakörök ellátására, a turisztikai kis- és középvállalkozások piaci tevékenységének szervezésére és irányítására, részlegvezetői feladatok ellátására.
  • Többnyelvű kommunikációra képes a vendégekkel és szakmai partnerekkel középfokon, írásban és szóban a szakterületükhöz tartozó munkafeladatok végrehajtása során.
  • Képes a turisztikai és vendéglátó vállalkozások ügyfélkapcsolati területén jelentkező igények szakszerű kiszolgálására.
 
attitűdje
  • Kritikusan szemléli saját munkáját.
  • Elkötelezett a minőségi munkavégzés iránt, betartja a vonatkozó szakmai, jogi és etikai szabályokat, normákat.
  • Törekszik tudásának és munkakapcsolatainak fejlesztésére.
  • Projektben, munkacsoportban szívesen vállal feladatot, együttműködő és nyitott, segítőkész, minden tekintetben törekszik a pontosságra.
  • Fogékony az új információk befogadására, szakmai ismeretekre és módszertanokra.
  • Nyitott önálló és együttműködést igénylő feladatokban való részvételre;
  • Befogadó mások véleménye, továbbá az ágazati, regionális, nemzeti és nemzetközi (európai) értékek (ideértve a társadalmi, szociális és ökológiai, fenntarthatósági szempontokat is) iránt.
  • Munkája során a szakma jogi és etikai szabályait, normáit betartva végzi tevékenységét.
 
autonómiája és felelőssége
  • Felelősséget vállal, illetve visel saját munkájáért, döntéseiért.
  • Munkaköri feladatát önállóan végzi, szakmai beszámolóit, jelentéseit, kisebb prezentációit önállóan készíti. Szükség esetén munkatársi, vezetői segítséget vesz igénybe.
  • Az ügyfélkapcsolatokat önállóan és felelősségteljesen kezeli, a vezetői támogatás szükségességének önálló megítélésével.
  • Felelősséget vállal a munkájával és magatartásával kapcsolatos szakmai, jogi és etikai normák és szabályok betartásáért, tevékenysége következményeiért, javaslataiért, döntéseiért.
  • Munkájukat a minőségi szempontok mindenkori figyelembevételével végzi.
 
A szakképzettség megszerzéséhez szükséges kredit szám:120
 
A törzsanyag részletei:
A szak orientációja: gyakorlatorientált (60-70 százalék)
Valamennyi felsőoktatási szakképzés közös kompetencia modulja: 12 kredit
Gazdasági informatika, Munkaerőpiaci ismeretek, Üzleti kommunikáció, Idegen nyelv
A képzési terület szerinti közös modul: 21 kredit
Közgazdaságtan alapjai, Vállalkozások menedzselése, Vállalatgazdaságtan, Marketing alapjai
 
Szakképzési modul:
A szakképzési modul: 87 kredit, amelyből az összefüggő szakmai gyakorlat: 30 kredit és a szakirány szerinti modul: 57 kredit
 
Turizmus szakirány
Turizmus rendszere, Turisztikai termékek, Turizmusmarketing, Rendezvényszervezés, Szállodai ismeret, Ország ismeret, Gasztronómia és italismeret, Attrakció- és látogatómenedzsment, Idegenvezetői alapismeretek, Desztináció-menedzsment, Utazásszervezés, Turizmus - vendéglátás esettanulmány
 
Vendéglátás szakirány
Turizmus rendszere, Turisztikai termékek, Turizmusmarketing, Rendezvényszervezés, Szállodai ismeret, Vendéglátó termék- és technológiai ismeret, Gasztronómiai és italismeret, Gasztronómiai trendek, Vendéglátó ismeret, Élelmiszerbiztonság és higiénia, Ételkészítés, Turizmus - vendéglátás esettanulmány
 
Szakmai gyakorlat:
A szakmai gyakorlat célja a szakképzettségnek megfelelő munkahelyen, munkakörben az elméleti és gyakorlati ismeretek összekapcsolása, a szakma gyakorlásához szükséges munkavállalói kompetenciák munkafolyamatokban történő fejlesztése, az anyag-, eszköz-, technológia-ismeretek és gyakorlati jártasságok, valamint a munkafolyamatokban a személyi kapcsolatok és együttműködés, feladatmegoldásokban az értékelő és önértékelő magatartás, az innovációs készség fejlesztése.
A szakmai gyakorlóhely kiválasztása ahhoz az adott területhez kötődik, amelyből a hallgató a legtöbb elméleti ismerettel és az intézményben megszerzett gyakorlattal rendelkezik.
A képzés negyedik félévében, a turizmus ágazat gazdálkodó szervezeteinél vagy felsőoktatási intézmény gyakorlati képzést biztosító szervezeti egységében (tanműhely, tanszálloda, tanétterem, laboratórium, taniroda), valamint a felsőoktatási intézmény által alapított gazdálkodó szervezetnél végzett gyakorlat.
Az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama teljes idejű képzésben: egy félév, legalább 560 óra; részidős képzésben a szakmai gyakorlat: hat hét, legalább 240 óra; részidős képzésben az összefüggő gyakorlat időtartama három hét.
A szakmai gyakorlat akkor kezdhető meg, ha a hallgató az 1-3. félév tanulmányi kötelezettségeinek eleget tett.
 
Idegennyelvi követelmények:
A képzés tantervébe beépített idegennyelvi tárgyak teljesítése, melyek minimálisan a B2 szintű, komplex szaknyelvi ismeretek megszerzését teszik lehetővé.
 
Jövőkép:
Ajánlott továbbtanulási irány a Turizmus-vendéglátás alapképzési szak, ahol a beszámítandó kreditek száma: legalább 30 kredit, illetve a Kereskedelem-marketing alapképzési szak.
 
A turizmus-vendéglátás felsőoktatási szakképzésben végzettek által legjellemzőbben betölthető FEOR szerinti munkakörök:
A felsőoktatási szakképzettséggel legjellemzőbben betölthető FEOR szerinti munkakör(ök):
1331 Szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytató egység vezetője
1332 Vendéglátó tevékenységet folytató egység vezetője
1335 Kulturális tevékenységet folytató egység vezetője
1339 Egyéb kereskedelmi, vendéglátó és hasonló szolgáltatási tevékenységet folytató egység vezetője
3631 Konferencia- és rendezvényszervező
3639 Egyéb, máshova nem sorolható üzleti jellegű szolgáltatás ügyintézője
3641 Utazási tanácsadó, szervező, idegenforgalmi ügyintéző
4221 Utazásszervező, tanácsadó
4222 Recepciós
4223 Szállodai recepciós
5131 Vendéglős
5132 Pincér
5133 Pultos
5233 Idegenvezető (kizárólag külön szakmai végzettség birtokában)